Tüketici Bilgilendirme

Anasayfa / Haber ve Duyurular / Tüketici Bilgilendirme

Bir saatin yıl boyunca ortalama 160 milyon kez atış yaptığını biliyor muydunuz??? İşte bu yüzden düzenli bir bakımı hak eder ve sizi asla yarı yolda bırakmaz…


 1.Neden saatime bakım yaptırmalıyım?

Saat üreticileri düzgün olarak çalışıyor olsa bile mekanik saatlere düzenli olarak bakım yapılmasını önerir. Peki neden? Arabalarda olduğu gibi mekanik bir saatin de düzgün bir şekilde çalışması için düzenli olarak yağlanması gerekir. Zamanla saatin içindeki yağlar kötüleşir,hareketli parçaların sürtünmesine sebep olur,bu da aşınmaya ve saatin doğruluğunu yitirmesine sebep olur. Ayrıca sürtünmenin kendisi de saatin hareketli parçalarını aşındıracak tozlar oluşturabilir.

2.Mekanik bir saat ne sıklıkla bakıma götürülmeli?

Üreticilerin çeşitli önerileri vardır fakat çoğunlukla her 3 yada 5 yılda bir kontrol edilmesini tavsiye ederler. 

3.Bakıma verildiğinde saate neler yapılır?

Saat parçalarına ayrılır,bilezik kısmı ve kasası ultrasonik şekilde temizlenir ve parlatılır,makinesindeki parçalar kimyasallarla temizlenir ve kontrol edilir,yıpranan parçalar yenilenir,makine tekrar monte edilir,yağlanır ve ayarlanır. Daha sonra, eğer saat suya dayanıklıysa test yapılır.

4.Saatin suya dayanıklılığı ne sıklıkla kontrol edilmeli?

Tüm suya dayanıklı saatler pilleri her değiştirildiğinde yada herhangi bir sebeple kasası açıldığında kontrol edilmelidir. Çünkü,kasa açıldığı zaman suyu dışarıda tutan conta yerinden oynar. (bu contalar yada O halkaları kasanın tepeyle,camla ve kasa kapağıyla birleştiği yerde kasanın içinde yer alır) Bu sebeple suya dayanıklı bir saat, pili değişmesi gerektiğinde bunu test edecek aletleri olan saat tamircilerine götürülmeli. Bazı durumlarda pil değişmese bile suya dayanıklılık kontrol edilmeli. Eğer saat suda kullanılıyorsa ,tuzlu suya veya fazla tere maruz kalıyorsa, en az iki yılda bir kontrol edilmeli ama eğer suya çok sık maruz kalıyorsa her sene kontrol edilmeli. Saatler denizden çıktıktan sonra durulanmalı. Kurma kolu ve diğer düğmelere  suyun altındayken dokunulmamalı. Eğer saatinizde vidalı kurma kolu varsa,vidayı daima iyice sıkı tutmalısınız.

 

SUYA DAYANIKLILIK SEVİYELERİ

Saatin kasa kapağında yada kadranında bulunan dayanıklılık seviyesine bakın. Eğer herhangi bir şekil yada yazı belirtilmemişse saati kullanırken çok dikkatli olunmalı,hatta neme bile dikkat edilmeli. Özellikle pahalı fantezi saatlerde bu geçerlidir. Daha fazla bilgi için garanti belgesine bakılmalıdır.eğer elinizde böyle bir belge yoksa aşağıdaki tablo oldukça geçerlidir.

 

HİÇBİR ŞEKİL YADA YAZI YOKSA

Suya karşı hatta en ufak bir neme karşı bile dayanıklı değildir.

WATER RESISTANT :

Su,yağmur ve tere karşı dayanıklıdır.

WATER RESISTANT (50 M) :

Su,nem,yağmur ve yüzmeye karşı dayanıklıdır.

WATER RESISTANT (100 M)  :

Saat iyi korunduğu sürece dalış yaparken kullanılabilir.

WATER RESISTANT (200 M) :

Tüple dalış yaparken kullanılabilir.

 

Metreden ayrı FEET,ATM,BAR olarak da derinlikler belirtilebilir.

 

5.Eğer kullanmıyorsak mekanik bir saati her gün kurmamız gerekli midir?

Eğer yapılırsa saat daha iyi çalışır haftada en az bir kez bile kullanmayacaksak saati bu şekilde kurmak faydalıdır. Böylece makine içindeki yağların donmasını engellemiş oluruz. 

6.Saati ayarlarken kurma kolunu ne tarafa çevirdiğimizin bir önemi var mi?

Çoğu mekanik saatte önemli değildir. Bazılarında, özellikle takvimli olanlarda kolu sadece saat yönünde hareket ettirmeliyiz. Üretici tarafından verilen bilgi saatin ayarlanması bilgilerini de içerir. Quartz saatlerde, kolun herhangi bir yönde döndürülmesi fark etmez. Yinede üreticiler saati aşağıdaki gibi kurarken dakika kolunun serbestçe hareket ettirmememizi söylerler: Dakika kolunu saat yönünde, ayarlayacağınızdan bir kaç dakika ileri kurun ve sonra saat yönünün tersine çevirerek doğru ayara getirin.

7.Sıcak ve soğuk bir saatin doğru çalışmasını etkiler mi?

Sıcak ve soğuk, Quartz saatlerin çalışmasını etkiler. Quartz saatlerin kesin doğruluğunu sağlayan sabit hareketleri olan Quartz kristalleri kesilir ve böylece oda sıcaklığında ideal olarak çalışır. 32°C sıcaklık günde bir saniye geri kalmaya sebep olabilir. Aşırı olan dereceler mekanik bir saatin doğruluğunu etkiler fakat aşağıdaki diğer sebepler kadar değil. Sebeplerden bir tanesi sıcak ve soğuğun saatin metal parçalarının genişlemesine yada daralmasına sebep olmasıdır. Diğer bir sebep de,saatin içindeki yağın sıcak yada soğuk tarafından etkilenmesi ve böylece saatin hareketinin doğruluğunu etkilemesidir.

8.Saatin doğru çalışmasını etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Mekanik bir saatte, saatin ne zaman kurulduğu, her gün ne kadar sure kullanıldığı ve takılmadığı zaman nerde, nasıl durduğu gibi kullanma alışkanlıkları saatin nasıl çalıştığını etkiler. Sıradan bir mekanik saatin ayda 5 dakika ileri veya geri gitmesine rağmen, saat  kullanıcısının düzenli alışkanlıklarına göre ayarlayarak daha net sonuç elde edilmesi sağlanabilir. Saati kullanma alışkanlığınız ne kadar tutarlıysa, saatinizde o kadar tutarlı sonuç verir. Bu etkenlerin hiç biri Quartz saatlerde geçerli değildir. Bu saatlerde derece sonucu etkileyen tek şeydir.

9.Mekanik bir saat spor yaparken kullanılabilir mi?

Genellikle kullanılabilir. Tüm saatler yada neredeyse artık günümüzde tüm saatler dengesi kolayca bozulmaysak şekilde darbe ve çarpmadan etkilenmeyecek şekilde üretilmektedir. Örneğin bu şekilde üretilmeleri golf yada tenis toplarına vururken hareketten etkilenmemelerini sağlar. Fakat sert vuruşların sadece dengeyi değil çark eksenini de etkilemesi gibi durumlarda şans eseri yaşanabilir. O halde diyebiliriz ki mekanik saatinizi spor yaparken kullanıp kullanmamanız bir riski göze almak yada almamaktır.

10.Quartz saatler ve spor arasındaki ilişki de ayni midir?

Saatin zarar görmesi çok zayıf bir ihtimaldir çünkü hassas bir denge yada çark eksenine sahip değildir. Fakat tabi ki saatin diğer parçaları zarar görebilir. Örneğin saatin cami Quartz yada mekanik de olsa zarar görebilir.

11.Çizilmeye dayanıklı safir cama herhangi bir şey zarar verir mi?

Öncelikle dikkat edilmelidir ki, “çizilmeye dayanıklıdır”  ve “çizilmez”  ifadeleri aynı değildir. Çizilmeye karşı dayanıklı olan camların çoğu oldukça sert bir materyal olan sentetik safirden yapılmaktadır yani daha dayanıklıdır. Fakat buna rağmen safir cam bazı materyaller tarafından çizilebilir. Bazı mobilya veya duvarlarda bulunan sentetik taşlarla sürtünmesi halinde camda çizikler yada sıyrıklar oluşabilir.

12.Saati bileğin iç tarafında tutmak doğru çalışmasını etkiler mi?

Eğer quartz saatse hayır. Quartz saatin duruş şekli saatin ilerlemesindeki tutarlılığını etkilemez. Fakat mekanik saatler farklıdır. Mekanik saatlerin üretimi saati sağ tarafta ve bileğinin dış tarafında duracak şekilde takan kişilere göre üretilir,kurma kolu ve diğer düğmeler bu şekilde düzenlenmiştir. Eğer tersi şekilde ayar yapılmadıysa,farklı pozisyonda takıldığında çok doğru çalışmaz. Eğer saati kolunuzun iç tarafında taşımak istiyorsanız normal şartlardaki gibi düzgün çalışabilmesi için tekrar ayarlatmalısınız.

13.Quartz saatin pili ne kadar gider?

Bir gümüş oksit pil, iki yada üç yıla kadar dayanır. Lityum piller 5-10 yıl veya daha fazla dayanır. (bunlar değiştirilebilir piller değildir) saatler gümüş oksit pil yada lityum pil takılabilecek şekilde üretilmiştir.

14.Saati kurmak amacıyla kurma kolunu çok sert çekersek yada mekanik    bir saatse çok döndürürsek saate zarar gelir mi?

Bunların yapılması ile saate zarar gelmesi çok düşük ihtimaldir. Zarar gelmesi için çok aşırı sert bir şekilde çekilmesi gerekir. Teorik olarak, ana yayın aşırı şekilde döndürülmesi durumunda yay kırılabilir ama saat tamircileri bunun çok nadir olduğunu ve ancak hız yada fazla güç uygulanırsa olduğunu söyler. 

15.Bir iki gün takmayacaksak quartz saatin pilini kurma kolunu çekik     tutarak koruyabilir miyiz?

Kurma kolunu çekmek saatin enerjisinin %75 yada %80’ini korur çünkü dişliler ve kollar dönmez. Fakat, gümüş oksit bir pilin kullanılmadığı sürece yıl boyunca %5 yada %8 güç kaybedeceğini düşününde bu çok önemsiz bir koruma olur. Ayrıca diğer bir sorun da vardır. Saatin dişlileri uzun süre sabit kalırsa yağlar donabilir.

» Saatimin metal aksamının güzelliğinin bozulmasını ve yıpranmasını engellemek için ne yapmalıyım?
Altın ve krom kaplamalı metal saatler eğer gerekli itina ve bakım ile kullanılırsa uzun zaman güzelliği bozulmaz. Metalin görünümünü bozacak hasar verebilecek tozlu ve kirli ortamlarda saatin kullanımından kaçınılmalıdır. Saatin ve metal aksamın sert yüzeylere sürtünmesinden kaçınınız. Kaplama kasa ve kordonları boyama (kullandığınız kimyasallar veya aletler kaplamayı kaldırabileceği için) girişiminde bulunmayınız.

» Direkt güneş ışığı, aşırı sıcak veya aşırı soğuk gibi olağanüstü şartlar saatimi nasıl etkiler?
Aşırı sıcak saatinizin çalışmasını aksatabilir veya pil ömrünü azaltabilir. Aşırı soğuk saatinizin ileri gitmesine veya geri kalmasına neden olabilir.

» Saatimi su geçirmezlik özelliğinden maksimum fayda sağlamak için ne yapmalıyım?
Su geçirmezlik özelliği her saatte bulunan standart bir özellik değildir. Plastik contalar zamanla aşınmaya uğrayabilir. Bu contaların aşınması, tuzlu, klorlu, sabunlu su ya da kimyevi maddeler nedeniyle çabuklaşabilir. Saatinizdeki plastik contaların 18 ayda bir değiştirilmesini öneriyoruz. Eğer yukarıda bahsedilen özel şartlar dahilinde kullanıyorsanız saatinizi conta değişim süresini 1 yıl olarak ayarlamalısınız.

» Saatimi daha uzun süre kullanabilmek için neler yapmalıyım?
Su içindeyken saatinizin düğmelerini çalıştırmayınız veya tepesini açmayınız. Saat içerisinde su buharı görürseniz saatinizi kontrol ettiriniz. Su buharı elektronik aksama zarar verebilir. Saatinizin fonksiyonlarına ve basınca dayanıklılığına göre hareket ediniz. Sert darbe veya çarpmadan koruyunuz. Saatiniz darbelere dayanıklılık açısından normal kullanım şartlarına göre dizayn edilmiştir. Saatinize zarar verebilecek kimyevi maddelerden uzak tutunuz. Saatinizin mekanik yapısına zarar verebilecek güçlü elektrik alanlarından veya manyetik alandan sakınınız. Problemsiz ve uzun süre kullanabilmeniz için yılda bir veya iki defa saatinizin kontrolünü teknik servisimizde uzmanlarımıza yaptırınız.

» Saatimin parçalarının rengini kararmaya ve bozulmaya karşı korumak için neler yapmalıyım?
Saatinizi güçlü kimyasal maddeler, çözeltiler veya gazların bulunduğu ortamlarda kullanmayınız. Bu nedenler kasa, kayış (kordon) veya saatin diğer parçalarında renk atmasına, kararmaya veya bozulmaya sebep olur.

» Elektrikli ev aletleri saatime herhangi bir şekilde zarar verebilir mi?
Saatiniz genellikle evde kullanılan beyaz eşyalardan, televizyondan, müzik setinden, vb. etkilenmez.

» Saatimin pili ile ilgili dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?
Pil ile çalışan saatlerde düzenli aralıklar ile pil değişimi pilin akması riskini ortadan kaldırarak saatin makinesinin korunmasını sağlayacaktır. Zayıflayan pillerin akma riski olduğu için pahalı masraflar açabilir. Pilinizin zayıfladığını fark ettiğiniz zaman yetkili servisten değişimini gerçekleştiriniz. Saatinizin su geçirmez özelliği var ise pil değişiminden sonra basınç testinden geçirtiriniz.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0(242) 335 20 25

Copyright © 2017. Her Hakkı Saklıdır. / web tasarım : isa turan
Top